Prefabrik Fabrika inşaatı

Prefabrik Fabrika inşaatı, yaygın olarak 3 farklı yöntemle yapılır.

Bunları çelik konstrüksiyon, yerinde dökme betonarme ve betonarme prefabrik olarak sıralayabiliriz.

prefabrik fabrika

Çelik Konstrüksiyon

Çelik konstrüksiyon ile sağlam yapılar yapılabilir ancak hem ilk inşaat maliyeti açısından hem de sürekli bakım gerektirdiğinden ekonomik değildir.

Yerinde Dökme Betonarme

Yerinde dökme betonarme yapılar ise fabrika inşaatı için gereken fonksiyonları tek başlarına sağlayamazlar. Örneğin geniş açıklıklar bu yöntemle geçilemez, çelik makasa ihtiyaç duyulur. Ayrıca hava koşullarından etkilenirler, işçilik hataları fazla olur.

Prefabrikasyon

Betonarme Prefabrik

Beton Prefabrik, fabrika inşaatı için en uygun çözümdür. Hava koşullarından etkilenmeden fabrikada üretilen elemanlar tırlarla şantiyeye sevk edilir ve çok kısa sürede montajı yapılır. İstenilen yükseklikte fabrika inşa edilir. Prefabrik Fabrikaların ihtiyaç duyduğu tavan vinci için çözümler sunar. Bodrumlu, arakatlı yapılar bu yöntemle rahatça yapılabilir. Çatıda güneş paneli olacak şekilde bina tasarımı yapılabilir. Dış duvarlar beton prefabrik olarak üretilip montajı kolayca yapılır. Kısacası beton prefabrikasyon yöntemi ile fabrika inşaatı yaptırmak hem ekonomik hem de fonksiyoneldir.

Prefabrik Fabrika Yaptırırken Ruhsat İşlemleri Nasıl Yapılır ?

Fabrika inşaatları organize sanayi bölgelerinde veya belediyelerin sanayi imarı verdiği bölgelerde yapılır. Yatırımcı, ihtiyaçlarını belirleyip firmaya iletir. Tasarım ve hesaplar yapılıp projeler hazırlandıktan sonra ruhsat için ilgili kuruma başvurulur. Ruhsat alındıktan sonra fabrika inşaatına başlanır. Şantiyede temel imalatları yapılırken, bir yandan fabrikada yapı elemanları üretilir. Temel imalatlarının bitmesiyle şantiyeye yapı elemanları nakledilir ve montaj başlar. Kısa sürede montaj tamamlanıp fabrika, yatırımcıya teslim edilir.

Prefabrikasyon

Ülkemizde Beton Prefabrik Kullanım Oranı Nedir ?

Ülkemizdeki beton prefabrikasyon sektörünü ulusal ve uluslararası düzeyde temsil eden ve kendisine üye olan firmaları denetleyen Türkiye Prefabrik Birliği’nin 2018 verilerine göre ülkemizdeki sanayi yapılarının %85’i beton prefabrikasyon yöntemiyle yapılmaktadır. Bu yüzden beton prefabrikasyon yöntemi ile sağlam yapılar yapmak özellikle depremselliğin çok olduğu ülkemizde büyük önem taşımaktadır. Ülkemizde prefabrik fabrika inşaatları 2019 yılında güncellenen “Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği” ne göre yapılmaktadır. Ayrıca başta Türkiye Prefabrik Birliği’nin yayınlamış olduğu “Beton Prefabrikasyon El Kitabı” adlı referans kitabı olmak üzere ulusal  teknik yayınlar bulunmaktadır.

Mavitaş Prefabrik A.Ş. olarak şirketimiz fabrika inşaatı yapmaya yetkin kuruluş olup Türkiye Prefabrik Birliği’ne üyedir ve TSE-K 118 Öndökümlü Betonarme Yapı Elemanları Kalite Yönetim Sistemi Uygunluk Belgesi’ne sahiptir.