Prefabrik yapı elemanları, yürürlükteki standart ve yönetmeliklere uygun olarak tasarımı yapılan betonarme prefabrik yapıları oluşturan çeşitli kesit ve özelliklerdeki betonarme elemanlardır. Temelden çatıya kadar hemen her yerde Prefabrik yapı elemanları kullanılmaktadır. Prefabrik yapı içerisinde kullanılacak olduğu kısımda üzerine gelecek olan yüklere tasarımı yapılmaktadır. Belli bir kalite denetiminde fabrika koşullarında üretimi yapılmaktadır. Kısacası prefabrik yapıları meydana getiren parçalardır. Farklı kesit ve uzunluklarda üretimi yapılabilmektedir. Prefabrik yapı elemanları ile ilgili olarak, çatıdan başlayarak prefabrik çatı makası, prefabrik aşık kirişi, prefabrik oluk kirişi, prefabrik kolon, prefabrik döşeme, prefabrik taşıyıcı kiriş, prefabrik deprem kirişi, prefabrik vinç kirişi, prefabrik cephe paneli örnek olarak verilebilir. Ayrıca prefabrik yapıların temele bağlanmasını sağlayan soketlerde prefabrik olarak üretilebilmektedir. Tasarım sonucunda hesaplanan temel ebatlarının taşıyıcı araçlar ile şantiye ortamına nakledilmesine uygun olması durumunda temeller de prefabrik olarak üretilebilmektedir.

Prefabrik yapı elemanları üretim şekillerine göre iki ana gruba ayrılabilir. Öngermeli ve öngermesiz.

Öngerme Nedir ?

Öngerme teknolojisi kısaca elemanın üretimi yapılmadan önce içerisinde bulunan yüksek mukavemetli çelik halatlar hidrolik bir pompa yardımıyla gerilmesi işlemidir.

Bu sayede elemanın taşıyıcılık kapasitesi arttırılmakta ve yükler altında sehim yapması azaltılmaktadır. Geniş açıklıklar geçilmek isteniyorsa veya ağır yüklerin etki ettiği durumlarda öngermeli elemanlar tercih edilmektedir. Örneğin, 30 m. açıklık için öngermeli çatı makası kullanılmaktadır.

Prefabrik yapı elemanları üretiminin her aşamasında kalite kontrolü sağlanarak yapıyı oluşturan montaj aşamasına geçilmektedir. Üretim aşamaları ile ilgili olarak örnek vermek gerekirse, kalıp hazırlama, donatı hazırlama, beton dökümü ve kürleme işlemlerinden geçirilmektedir. Tüm bu aşamalar şirketimiz Mavitaş Prefabrik A.Ş. nin üretim tesisinde sürekli olarak kontrol edilmektedir.

Prefabrik yapı elemanları yerinde dökme elemanlara kıyasla yukarıda belirtilen kriterlere göre daha fonksiyonel ve kalitelidir. Ayrıca yerinde dökme elemanlara kıyasla daha iyi yüzey görünüşlerine sahiptir.

Türkiye Prefabrik Birliği üyesi olan firmamız Mavitaş Prefabrik A.Ş., TSE K 118 Öndökümlü Betonarme Yapı Elemanları Kalite Yönetim Sistemi Belgesine sahip, Prefabrik yapı elemanları üretmeye yetkili kuruluştur. Prefabrik yapı elemanları ile ilgili daha fazla bilgi almak için lütfen satış temsilcilerimizle iletişime geçiniz.